Zapachy kwiatowe

Dzięki naturalnemu aromatowi nuty kwiatowe do produkcji perfum są używane najczęściej. Kompozycje składające się z woni kwiatów, takich jak fiołek, lotos, goździk, róża, gardenia, konwalia, tuberoza czy jaśmin, odznaczają się naturalną łagodnością. Perfumy z nutami słodkich i upojnych kwiatów, takich jak frangipani, magnolia, heliotrop, mają wyjątkowo zmysłowy aromat.

flowers

Perfumy mogą stanowić bogaty bukiet rozmaitych woni lub też być wariacją na temat jednego, szczególnego kwiatu. Tak mamy w przypadku Diorissimo marki Christian Dior – to hołd dla powabu konwalii. Gianfranco Ferré Rose to symfonia nut różanych, a Daisy od Marca Jacobsa jest wariacją na temat tonów stokrotki.
Zapachy kwiatowe są wręcz stworzone do podkreślania kobiecości.

Lubię kompozycje oparte na nutach kwiatowych, pod warunkiem, że nie są „uzdatnione” nutami owocowymi. Preferuję też zapachy kwiatowe sprzed 2000r, bo tamte kompozycje były bardziej wyraziste i charakterystyczne, niż kwiatowe kompozycje z ostatnich lat.

flower
Znane kwiatowe zapachy dla kobiet:

Calvin Klein – Beauty
Dior – Dolce Vita
Dior – Diorissimo
Estée Lauder – Beautiful Love
Givenchy – Eau de Givenchy
Lalique – Fleur de Cristal
Marc Jacobs – Lola
Moschino – Cheap & Chic
Stella McCartney – Stella
Estee Lauder – Pleasures
YSL – Paris
Cerruti – Cerruti 1881
Jean Charles Brosseau – Ombre Rose L’Original
Vera Wang – Vera Wang
Elie Saab – Le Parfum
Jean Paul Gaultier – Fragile
Boucheron – Initial
Jesus Del Pozo – In White

Nuty kwiatowe dodawane są również do kompozycji tworzonych dla mężczyzn, jednak typowo kwiatowe męskie zapachy występują stosunkowo rzadko.

Zapachy kwiatowe dla panów:

Ermenegildo Zegna – Florentine Iris
Hugo Boss – BOSS The Collection Silk & Jasmin
Tommy Hilfiger – Tommy Summer Cologne 2006

Z zapachów typowo kwiatowych moimi faworytami z bardziej znanych klasyków są Dior Diorissimo, Givenchy Eau de Givenchy, YSL Paris (w tym kilka wersji wypuszczonych w latach późniejszych).

pradacandy