Zapachy cytrusowe

Twórcy perfum tworzą zapachy ze znacznej ilości komponentów używanych do produkcji pachnideł. Wiele wód zapachowych zawiera podobne składniki, lecz dopiero ich zestawienie i proporcje zadecydują o tym, jaki aromat będzie w nich dominować i jaki otrzymamy wyrób końcowy.

Ja nie mam ulubionej grupy zapachowej, moje serce jest obszerne. Nie ukrywam jednak, że cytrusy jak najmniej do mnie przemawiają.
Postaram się opisać na swoim blogu podstawowe grupy zapachowe, żeby sobie (a może innym) usystematyzować pewne kwestie.

citrus 1

ZAPACHY CYTRUSOWE

Ten typ zapachów obejmuje kompozycje stworzone głównie z nut cytrusowych, inaczej zwanych hesperydowymi, takich jak wonie grejpfruta, pomelo, bergamotki, pomarańczy, mandarynki, cytryny, limonki, yuzu do których dodaje się wyciągi z kwiatów i nasion pomarańczy.
Cytrusowe olejki aromatyczne bardzo szybko się ulatniają, dlatego ich zapach czuć tuż po otwarciu flakonu perfum – jest lekki, ale ostry, silnie odświeżający i energetyzujący. Nuty cytrusowe pobocznie występują w niemal każdych perfumach. Często są mieszane z aromatami kwiatowymi i owocowymi, by stworzyć zapach szyprowy dla kobiet. Męskie perfumy na bazie cytrusów komponuje się, dodając silne nuty ziołowe, drzewne lub pikantne wonie przypraw.
Kompozycje cytrusowe mają za zadanie przynieść nam orzeźwienie.

citrus 3

Znane cytrusowe zapachy damskie:

Lancome – O de Lancome
Rochas – Eau de Rochas
Caron – Eaux de Caron Fraiche
Demeter – Orange Juice
Fendi – Theorema Leggero for Summer
Cerruti – Cerruti 1881 Fraicheur d`ete
Arran Aromatics – Just Grapefruit
The Body Shop – Citrella

Znane cytrusowe zapachy męskie:

Creed – Citrus Bigarrade
Creed – Orange Spice
Dior – Dior Homme Sport
Rochas – Eau de Rochas pour Homme
Versace – Blue Jeans
Adidas – Adidas Blue Challenge
Burberry – Weekend for Men

citrus 2

Z zapachów cytrusowych, jeśli już miałabym podać przykłady tych, które lubię to musiałabym chyba wymienić klasyka Lancome O de Lancome.
Miałam ten zapach kilkanaście lat temu i w moich wspomnieniach to potężna dawka cytrusów, zapach dość wytrawny, mocno orzeźwiający. Niestety obecna wersja dostępna w sklepach jest już mocno „wygładzona”.

rochas