Zapachy szyprowe

Zapachy szyprowe to perfumy klasyczne i eleganckie.
Chypre to francuska nazwa śródziemnomorskiej wyspy Cypr, której szczególna aura dla projektantów marki Coty stała się inspiracją do stworzenia perfum Chypre w 1917 r.
Zapach odniósł tak ogromny sukces, że inni twórcy pachnideł zaczęli tworzyć podobne do niego kompozycje, a dzisiaj jego nazwa obejmuje całą grupę zapachów będących mieszanką aromatów mchu dębowego, żywicy, szałwii, paczuli i bergamotki lub innych owoców i kwiatów, niekiedy także tytoniu.
Perfumy szyprowe mają bogaty bukiet, suchy i świeży, jedynie nieznacznie słodki. Jak na zapachy dość świeże wyjątkowo długo utrzymują się na skórze.

chypre 2
Od powstania Chypre minął już prawie wiek, a nadal ten rodzaj zapachu budzi wiele emocji . Obecnie niewiele jest perfum o klasycznej, szyprowej kompozycji. Najczęściej szypr łączony jest z nutami kwiatowymi czy owocowymi, które mocno wygładzają jego szorstki charakter i czynią zapach bardziej przystępnym, a tym samym łatwiejszym, w odbiorze dla szerszego grona konsumentów. W takim przypadku mówimy, że jest to modern chypre.

Perfumy szyprowe należące do klasyki gatunku są surowe, kojarzone ze stylem „retro”. Dla mnie jednak to zapachy piękne, ponadczasowe, wytworne i eleganckie.

Chypre

Znane szyprowe zapachy damskie:

Courreges – Eau de Courreges
Bill Blass – Basic Black
Chanel – Cristalle
Givenchy – Eau Demoiselle
Gres – My Life Hommage a Marlene Dietrich
Gres – Air de Cabochard
Christian Dior – Dioressence
Karl Lagerfeld – KL
Animale – Animale
Mauboussin – Emotion Divine

dioressence

Znane szyprowe zapachy męskie:

Creed – Green Valley
Aramis – Aramis Devin
Roja Dove – Reckless Pour Homme
Jacques Bogart – One Man Show
Perry Ellis – Night
Jacomo – Paradox for Men

Moi faworyci ? Bardzo wiele, głównie z klasyków. Nie przepadam za mieszaniem szyprów z innymi nutami, ale wielu kompozycjom ten „misz-masz” wybaczam…

Moi ulubieńcy z zapachów szyprowych „zmieszanych” ?

Guerlain Mitsouko (szyprowo-owocowy)
YSL Yvresse (szyprowo-owocowy)
Pascal Morabito (szyprowo-kwiatowy)

heeley-chypre-21-lg