Zapachy drzewne

Aromat perfum drzewnych przypomina zapach świeżo ciętego, suchego drewna i żywicy. Jego bukiet tworzą olejki cedru i drzewa sandałowego lub różanego, uzupełniane o piżmo i roślinne nuty wetywerii, paczuli, mirtu oraz irysa lub mchu dębowego.
Zapachy drzewne są suche i dość ciepłe, głębokie, o bogatym, trwałym aromacie. Stanowią kompozycje stonowane, przeznaczone dla eleganckich mężczyzn. W perfumach damskich nuty drzewne dominują szalenie rzadko.

sandalwood-benefits2
Do grupy zapachów drzewnych zaliczamy głównie wody toaletowe o spokojnym, skromnym i eleganckim charakterze, choć niektóre bywają stymulujące i żywiołowe. Nuty drzewne nadają głębię i trwałość aromatu męskim perfumom. W przypadku damskich zapachów pojawiają się w wyrafinowanych, eleganckich kompozycjach. Znacznie lepiej sprawdzają się jako dodatek do stroju na wieczór niż na co dzień.
W perfumiarstwie stosowanych jest wiele nut drzewnych, m.in.: cedr, sandałowiec, palisander, amyris, brzoza, cyprys, eukaliptus, figowiec, heban, kadzidłowiec boswellia, klon, mahoń, sosna, sykomora, świerk, topola balsamiczna, wenge… Do jednych z najpopularniejszych składników perfumeryjnych należą drewno cedrowe, drewno sandałowe i (szczególnie w zapachach arabskich) popularny od jakiegoś czasu oud. .
Grupa zapachów drzewnych dzieli się na podgrupy: drzewno-aromatyczne, drzewno-kwiatowo-piżmowe, drzewno-przyprawowe, drzewno-szyprowe, drzewno-wodne.

d 1

Popularne drzewne zapachy dla mężczyzn:

Givenchy – Givenchy Gentleman
Caron – L`Anarchiste
Azzaro – Chrome Precious Woods
Baldessarini – Strictly Private
Dsquared2 – He Wood
Jean-Louis Scherrer – S de Sherrer Homme
Ferrari – Scuderia Ferrari Racing Red
Givenchy – Play
Armand Basi – Basi Homme
Aramis – Aramis Ice

o.24902

Znane drzewne zapachy dla kobiet:

Pierre Balmain – Miss Balmain
Donna Karan – Essence Wenge
L`Artisan Parfumeur – Dzing!
Dsquared2 – She Wood
Molinard – Patchouli Intense

Wood-Fagrancesx633

Patrząc na współczesny asortyment rynku perfumeryjnego na uwagę zasługuje stosunkowo nowa kolekcja zapachów marki Yves Saint Laurent – Kolekcja Orientalna, która weszła na rynek w marcu 2014. Jednym z zapachów jest Splendid Wood – piękna drzewno-orientalna kompozycja inspirowana drewnem, kierowana do kobiet i mężczyzn.

Z damskich zapachów typowo drzewnych moim faworytem jest Miss Balmain Pierre Balmain (1967), a z męskich Jean-Louis Scherrer S de Sherrer Homme (2006). Zaś z „mieszanek” – orientalno-drzewna damska Organza Indecence Givenchy (1999) i orientalno-drzewny męski Pi Givenchy (1998)

woody-parfum