Zioła dla zdrowia i smaku – Kolendra siewna

Kolendra siewna – jest źródłem wielu cennych składników odżywczych. Zioło jest bogate w antyoksydanty, minerały (takie jak wapń, sód, potas) oraz witaminy – C, B1, B2 i PP.
Kolendra jest znana z właściwości przeciwreumatycznych i przeciwartretycznych, dzięki którym pomaga redukować opuchliznę.
Będąc bogatą w żelazo, kolendra pomaga leczyć anemię. W czasach starożytnych, kolendry używano w leczeniu bezsenności. Ponadto pomaga ona zredukować poziom depozytów cholesterolu w żyłach i ścianach tętnic, co czyni ją niezbędnym pokarmem dla utrzymania serca w dobrej kondycji.
Pomaga zapobiegać starzeniu się organizmu oraz nowotworom, ze względu na bogactwo antyoksydantów, witaminy A, C oraz minerałów, takich jak fosfor. Wzmacnia również nasz system immunologiczny i pomaga zapobiegać chorobom infekcyjnym, takim jak na przykład zapalenie spojówek. Stymuluje gruczoły wydzielania wewnętrznego, przez co pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu trzustki. Olej pochodzący z suszonych owoców kolendry pomaga walczyć ze zmęczeniem i sennością.

Wyciągi wodne, alkoholowe i olejek kolendrowy zwiększają wydzielanie śliny, żółci, soku żołądkowego i jelitowego. Hamują rozwój bakterii, wirusów i grzybów patogennych. Rozszerzają drogi oddechowe i ułatwiają oczyszczanie błony śluzowej przewodu pokarmowego oraz układu oddechowego. Mają właściwości mlekopędne, wiatropędne, napotne, moczopędne, żółciopędne, rozkurczowe i pobudzające krążenie krwi. Olejek kolendrowy wcierany miejscowo działa odkażająco, rozgrzewająco i przeciwreumatycznie.

kolendra

Kolendra siewna

Kolendra jest również przyprawą stosowaną na całym świecie. Wszystkie części tej rośliny są jadalne, jednak najczęściej używane w kuchni są jej przypominające natkę pietruszki – liście oraz nasiona, nadające potrawom korzenno-ostry smak.

Kolendrę z powodzeniem można stosować we wszystkich potrawach, których składnikiem jest chilli. Ziarenka kolendry sprawdzają się w produkcji pasztetu, wędliny, przy przyprawianiu zup z roślin strączkowych, przy wieprzowinie, kurczaku, indyku. Kolendra jest także dobra do przyprawienia niektórych ryb . Ponadto zioło można dodać do sałatek, marynat, pieczywa czy do wypieku piernika.

Kolendra bardzo dobrze sprawuje się przy innych przyprawach, które nieco łagodzą jej ostry smak i zapach: czosnek, bazylia, mięta, kmin, czy imbir. Zioło najlepiej dodać pod koniec gotowania (pieczenia) lub tuż przed podaniem potrawy.

Kolendra jest tą rośliną, której każda część może być użyta w przyrządzaniu potraw. Korzenie i łodyżki doskonale nadają się do gotowania zup i potraw duszonych, listki możemy użyć do sosów na zimno.