TRUSSARDI

Marka istnieje ponad 100 lat, o czym zapewne mało osób wie.
Zarazem jest to jedna z najbardziej twórczych i nowoczesnych włoskich marek obecnych na arenie międzynarodowej.

trussardi 1_resize

Nazwa Trussardi pierwszy raz pojawiła się na rynku w 1911 roku, zaczynając działalność od produkcji eleganckich, luksusowych rękawiczek produkowane przez Dante Trussardi w małym warsztacie w Bergamo, w północnych Włoszech. Od początku marka była synonimem wyrafinowanej jakości i tradycyjnej elegancji. Mimo, że produkcja nie była na dużą skalę, marka szybko została doceniona wśród światowej elity – tak bardzo, że Trussardi wkrótce stał się oficjalnym dostawcą rękawiczek na dwór angielski.
W latach 60-tych ster marki przejął bratanek założyciela – Nicola Trussardi. Firma zaczęła się rozrastać.

trussardi 4

W drugiej połowie lat 70-tych rozpoczęła się szybka ekspansja marki na rynki międzynarodowe.

W roku 1973 symbolem marki stał się chart, a jego stylizowana głowa została logo marki.
Podstawową produkcją marki Trussardi były rękawiczki, paski, torby i walizki. Z czasem poszerzono asortyment o pozostałe akcesoria – krawaty, buty, parasole, a kolejnym posunięciem było stworzenie kolekcji ubrań skórzanych w linii pret-a-porter („gotowe do noszenia”)

trussardi_06

Od lat 80-tych głowa charta jest znakiem towarowym powszechnie uznawanym za synonim stylu, elegancji i włoskiej tradycji.

trussardi-dogs

Marka stworzyła oddzielne linie : Trussardi 1911, Tru Trussardi i Trussardi Jeans. Niedawno doszły Trussardi Baby i Trussardi Junior, Trussardi Home, Trussardi Eyeglasses i oczywiście Trussardi Perfumes.

Marka pozostaje w rękach rodzinnych – prezesem i dyrektorem generalnym marki jest Beatrice Trussardi.

Co z zapachami marki ?

trussardi blue land

Ma sporo. Nie ukrywam, że największym sentymentem darzę zapachy z wcześniejszego okresu.

Pierwsze zapachy marka wypuściła w roku 1983 i były to Trussardi i Trussardi Uomo. I zarazem były to pierwsze zapachy marki, jakie miałam okazję przed wielu laty poznać.
Zostały „odnowione” przez markę w roku 2011, ale niezbyt dosłownie, bardziej nowocześnie i „pod rynek”. Co nie zmienia faktu, że są całkiem niezłe.

Wg mojej subiektywnej oceny, najciekawsze zapachy marki to :

Trussardi (1983)
Trussardi Uomo (1983)
Trussardi Action Donna (1990)
Trussardi Donna (1994)
Trussardi L’Uomo (1995)
Trussardi Python (1999)
Trussardi Python Uomo (2001)
Trussardi Skin (2002)
Trussardi Jeans Men (2004)
Trussardi Inside for Women (2006)
Trussardi Inside for Men (2006)
Trussardi Essenza del Tempo (2008)

…. i tu następuje przerwa….

Od 2008 roku jak dla mnie nie powstał zapach, który wnosi coś ciekawego w branży.
Stosunkowo niezłym jest wprowadzony na rynek w 2014 męski Trussardi Black Extreme, ale nie jest zbyt oryginalny. Po prostu bardzo ładny, elegancki i dość zmysłowy zapach. Ale takie już są… I to dużo.

Marka jest z tradycjami, szykowna, jej produkty mają klasę. Nawet te dla młodszego odbiorcy.
Cenię, że pozostaje w rękach rodziny i na dodatek ciągle się rozwija.
Nie podoba mi się, że zaczęła produkować ciuszki dla niemowlaków i dzieci oraz, że unowocześnia tak bardzo zapachy, że jej niedawne Trussardi A Way for Her i Trussardi A Way for Him zapakowała w mało eleganckie, pseudo-nowoczesne opakowania przypominające raczej kanistry z benzyną (a i zapach niewiele lepszy). Chamskie, toporne butelki w metalowej obejmie miały sugerować odbiorcę – nowoczesnego młodego człowieka (z pieniędzmi).
Do mnie nie trafiły. Co więcej – wzbudziły konsternację. Wygrałam oba w konkursie – zarówno damski jak i męski. Nie zdecydowaliśmy się z mężem na używanie ich.
Marka z klasą i historią, a rzuca na rynek takie g….

Mam za to na oku (niestety tester) pierwszego zapachu – Trussardi z 1983. I kupię go na podstawie wspomnień, bo wersja z 2011 mocno odbiega od pierwotnej.

Trussardi to marka z klasą. Mam nadzieję, że będzie się trzymać drogi określonej na początku XX wieku, czyli oferowania wyjątkowych produktów dla wymagających klientów. I że będzie to dotyczyło również zapachów, bo ostatnie lata niezbyt o tym świadczą.

trussardi 5