Kreatorzy perfum

Podziwiamy zapachy, używamy je, kupujemy czasami ze znacznym uszczerbkiem dla portfela…
A czy zastanawiamy się nad ludźmi, którzy je tworzą ?

Z mojego doświadczenia – bardzo rzadko…

nose 2_resize

Znamy marki, które je wprowadzają na rynek, ale to nie marki je tworzą, to nie im zawdzięczamy nasze emocje czy wzruszenia związane z perfumami.

Perfumiarze…
Szare eminencje branży perfumeryjnej, dzięki którym koncerny czy marki działające w branży zarówno dóbr luksusowych jak i wśród bardziej masowego odbiorcy osiągają ogromne dochody.

Mało firm ma „własnego” perfumiarza. Zazwyczaj to „najemnicy” działający na zlecenie. Kilku perfumiarzy założyło własne marki… Jak w każdej dziedzinie są tu jednostki wybitne, dobre czy zwykli przeciętniacy.
Tych naprawdę wielkich jest ograniczona grupa – to Ci, których kompozycje tworzą historię światowego perfumiarstwa. Część z nich już nie żyje, część powoli zaczyna wycofywać się z branży przechodząc na zasłużoną emeryturę.
Wielu z nich jednakże wciąż aktywnie działa ku radości wielbicieli perfum.

Niestety tak jak i w świecie mody czy każdej dziedzinie związanej w pewien sposób ze sztuką, nowo pojawiające się osoby w branży nie mają już tak wybitnych zdolności ani możliwości tworzenia rzeczy całkowicie nowych, jeszcze nie odkrytych. Nowi perfumiarze stawiają bardziej na oryginalność tworząc kompozycje często dość dziwaczne szukając klienta wśród bogatego snoba stawiającego na odmienność.
Ja cenię kunszt słynnych perfumiarzy, mam kilku ulubieńców i wiem, że ich zapachy mogę kupować „w ciemno”.

Im też poświęcę ten dział…

nose_resize