Grasse – stolica perfumiarstwa

Grasse to niewielkie miasteczko położone w malowniczym regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (w południowej części Francji). Zbudowane na wysokiej skale nazwane zostało  światową stolicą perfum za sprawą licznych fabryk i perfumerii zajmujących się produkcją perfum.

Ależ chciałabym tam pojechać. Dla historii tej okolicy, dla jej klimatu…

grasse 1

W Grasse panują wspaniałe warunki do uprawy kwiatów (łagodny i specyficzny mikroklimat, żyzna gleba). W marcu zakwitają złote mimozy, na początku lata rozkwitają róże, a jesienią pojawiają się jaśminy. W górskim krajobrazie widać pola lawendy. To wszystko czyni okolicę malowniczą i przyciągającą rzesze turystów. Nie tych poszukujących głośnych i dynamicznych rozrywek, tylko tych, którzy umieją docenić piękno krajobrazu i wyjątkową specyfikę miasteczka.

Przemysł perfumeryjny w Grasse został zapoczątkowany jeszcze w XVI wieku, kiedy to rękawicznicy odkryli cudowne zapachy w tym regionie i zaczęli perfumować rękawiczki ze skóry. Kiedy pod koniec XVIII wieku obłożone wysokimi podatkami garbarstwo przestało się opłacać, przestawiono się już wyłącznie na perfumy. Miasto skupia ponad połowę francuskiego obrotu handlowego w przemyśle perfumeryjnym (1,5 mld dolarów rocznie !). Wytwarzane są w nim składniki do produkcji perfum dla największych marek perfumeryjnych świata.

W Grasse działają też po dziś dzień najsłynniejsze i najstarsze wytwórnie perfum. W każdej z tych wytwórni znajduje się muzeum oraz salon sprzedaży, gdzie można kupić produkowane tradycyjnymi metodami wyroby perfumeryjne, a także wziąć udział w warsztatach tworzenia swojego własnego zapachu. Wstęp do muzeum i fabryk jest za darmo.

grasse 2

Perfumeria Fragonard
Perfumeria Fragonard jest jedną z najstarszych w Grasse, działa od 1782 roku. Od 1926 roku, fabryka prowadzi nieprzerwaną produkcję, a jej nazwa pochodzi od nazwiska znanego malarza Jean-Honoré Fragonard, który się tutaj urodził. Pozostaje w rękach rodzinnych.
http://www.fragonard.com

Perfumeria Galimard
Perfumeria Galimard została założona w 1747 roku przez Jeana de Galimard’a. Nadal produkuje perfumy według tradycyjnych receptur.

Perfumeria Molinard
Perfumeria Molinard utworzona w 1849 roku.
http://www.molinard.com

grasse 3

Jeszcze jedną ciekawostką charakterystyczną dla miasteczka jest wyjątkowe muzeum poświęcone tematyce perfum.

Międzynarodowe Muzeum Perfumerii
Le Musée international de la Parfumerie

Założone w 1989 roku i odnowione w 2008 r. Jest to pierwsza publiczna instytucja poświęcona ochronie i promocji światowego dziedzictwa aromatów i zapachów.

Muzeum przedstawia bogatą historię perfum w różnych aspektach: produkcja, materiały, przemysł, innowacje, marketing, wygląd, wykorzystanie. Zapach jest również wyrażony przez wspaniałe obiekty pochodzące z pięciu kontynentów: dzieła sztuki, tekstylia, dowody archeologiczne, itp.

Międzynarodowe Muzeum Perfumerii to również śmiały architektoniczny projekt Frédérica Jung’a, zbudowany wokół XIV wiecznej rezydencji Pontevès (3500 m2 z ogrodem i tarasem).
http://www.museesdegrasse.com

W mieście Grasse, ma miejsce akcja finałowego rozdziału powieści Pachnidło Patricka Suskinda. W tym mieście także nakręcono sceny do filmu opartego na powieści Pachnidło. Historia Pewnego mordercy. (2006)

grasse_perfumery