9 luty- Międzynarodowy Dzień Pizzy


Czasami zaglądam do Kalendarza Świąt Nietypowych, czyli absurdalnych niekiedy „świąt”, obchodzonych w Polsce czy na świecie.

Dlaczego ? Bo czasem odczuwam potrzebę małego świętowania, ot, tak na poprawę humoru. Bo warto gromadzić takie okazje do świętowania, żeby nieco ubarwić otaczającą nas rzeczywistość.

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Pizzy…

CRVm9mf_resize

No i dobrze, bo lubię pizzę. Wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem pizzy mrożonej do samodzielnego przygotowania w domu. Półprodukty czy takie „gotowce” pozbawione aromatu za to napakowane polepszaczami i chemią mało mnie interesują.

Czasem chadzam na pizzę, gdy nie chce mi się w domu przygotowywać obiadu lub jesteśmy z mężem na mieście. Na pewno nie wybieram tej potrawy do świętowania specjalnych okazji bo ani uroczysta ani efektowna. Za to dobrze przyrządzona i polana prawdziwym sosem (nie keczupem!) jest dla mnie potrawą prostą, ale smaczną i sycącą.

Najpopularniejszym rodzajem pizzy jest od zarania dziejów margherita (jeden z wariantów pizzy neapolitańskiej). Swoją nazwę zawdzięcza podobno królowej Włoch – Marghericie Sabaudzkiej – która w 1889 roku podczas wizyty w Neapolu miała zasmakować pierwszej współczesnej pizzy, przygotowanej na jej cześć przez miejscowego piekarza. Dziś neapolitana chroniona jest certyfikatem TSG (ang. „świadectwo szczególnego charakteru”) wydawanym przez Komisję Europejską. Oznacza to, że tę potrawę przyrządzać można wyłącznie według ściśle określonej, tradycyjnej receptury.

Ja najbardziej lubię pizzę z klasycznymi dodatkami – bez dodawania do niej ananasa czy anchois.

Nie przepadam za pizzą w popularnej Pizza Hut, już chyba lepsze robią w Dominium Pizza, jeśli mam wybierać między dużymi sieciami.

Preferuję tą potrawę w małych lokalnych pizzeriach – pod warunkiem, że robiona jest na miejscu.

Dzisiejszy dzień jest dobrym pretekstem do wyjścia z domu wieczorem i zjedzenia kolacji w jakiejś sympatycznej pizzerii… A niech tam…

 

Price Of Milk Rises, Potentially Raises Cost Of Cheese And Pizza

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s